تهران، شیخ بهایی، سئول، جنب پل سئول
۰۲۱۲۲۶۱۸۷۶۰ – ۰۹۱۲۵۷۹۵۵۹۷
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20

علت جوش آوردن ماشین

تعمیرگاه بنز

علت جوش آوردن ماشین چیست؟ حتما تاکنون برای شما هم پیش آمده است که در حال رانندگی هستید و ناگهان ماشین شما شروع به جوش آوردن می‎کند. این اتفاق یک امر طبیعی است و ممکن است برای همه پیش بیاید. آیا می دانید زمانی که خودروی شما جوش آورد چه باید بکنید؟ یا  با ما در ادامه همراه باشید تا یه این سوال به صورت کامل پاسخ دهیم.

جوش آوردن ماشین

علائم خرابی دینام بنز

دینام، یکی از مهم‎ترین قطعات خودرو است که وظیفه برق رسانی و تامین برق مورد نیاز برای خودرو را انجام می‌دهد. درواقع عملکرد دینام به این صورت است که این قطعه انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل و نیروی مورد نیاز برای ماشین را تامین می‌کند. اگر در خودرو بنز خود مشکلی دارید بهترین کار این است که به تعمیرگاه تخصصی بنز مراجعه کنید.

اگر مشکلی در دینام به وجود بیاید، تمامی قطعات الکتریکی خودرو دچار مشکل خواهند شد. علائم بسیاری وجود دارد که نشان از خرابی در دینام بنز دارند که عبارتنداز:

 • روشن شدن چراغ هشدار دینام
 • چراغ های بزرگ و داخلی کم نور یا پور نور باشند
 • شنیده شدن صداهای عجیب و غریب
 • بوی نامطبوع
 • خاموش شدن مرتب ماشین یا مشکل در استارت

علت جوش آوردن ماشین در سرما

متاسفانه جوش آوردن ماشین یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که در فصل تابستان و زمستان برای ماشین رخ میدهد. به همین دلیل نیمتوان گفت که جوش آوردن ماشین فقط در هوای گرم اتفاق می‌افتد. از جمله دلایلی که باعث جوش آوردن ماشین در فصل سرما میتوان به موارد زیر اشاره کرد: اگر بخاری خودرو شما مشکل دارد حتما قبل از هر کاری مقاله جامع تعمیر بخاری خودرو را مطالعه کنید.

1.     کم بودن مایع خنک کننده رادیاتور

اولین و مهم‌ترین دلیل و علت جوش آوردن ماشین در فصل سرما، کم بودن آب مایع رادیاتور است. اگر مایع کافی در رادیاتورهای ماشین وجود نداشته باشد، موتور ماشین شروع به جوش آوردن می‌کند. در این حالت بهترین کار این است که ماشین را در جای صافی پارک کنید و پس از سرد شدن رادیاتور، آب رادیاتور را به آن اضافه کنید. اگر در موتور خودرو خود صدا اضافه یا مشکلی دارید جهت تعمیر موتور بنز کلیک کنید.

2.     کثیف بودن رادیاتور ماشین

همچنین یکی دیگر از علائم جوش آوردن ماشین در فصل سرما، کثیف بودن رادیاتورهای ماشین است. تجمع رسوبات و آلودگی‌ها در شیارهای رادیاتورها، میتواند یکی از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن دمای موتور ماشین باشد. حتما هرچند وقت یکبار، رادیاتورهای ماشین را چک کنید و از تمییز بودن آن اصمینان حاصل کنید. تمییز بودن رادیاتورها، میتواند در بهبود مشکل موتور بسیار موثر باشد.

3.     کاهش روغن موتور

سومین دلیل جوش آوردن ماشین، کم بودن روغن موتور است. حتما چک کنید که روغن موتور به اندازه درون ماشین وجود داشته باشد. کم بودن روغن در ماشین یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث جوش آوردن و بالارفتن دمای موتور می‌شود. حتما زمان تعویض روغن موتور، روغن قبلی را خالی کرده و روغن جدید را جایگزین آن کنید.

4.     مسدود بودن شلنگ ها و تسمه موتور

وجود پارگی و آسیب در شیلنگ‎ها و تسمه‌های موتور نیز از جمله دلایلی است که باعث جوش آوردن موتور ماشین می‎گردد. در صورت وجود این مشکل میتوانید با تعویض شیلنگ‌ها، این ایراد را به راحتی برطرف کنید.

5.     ترمز

اختلال در عملکرد ترمزها، یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین علت جوش آوردن ماشین در سرما است. زمانی که ترمزها به درستی کار نکنند، این موضوع باعث بالا رفتن دمای موتور و در نهایت جوش آوردن آن می‌گردد.

 

علت جوش آوردن ماشین صفر

تاکنون با دلایل و علت جوش آوردن ماشین در فصل سرما آشنا شدیم. اکنون بد نیست نگاهی داشته باشیم به دلایلی که باعث جوش آوردن ماشین صفر می‌گردد:

 • اشکال در سیستم خنک کننده ماشین
 • مناسب نبودن یا کم بودن اب رادیاتور
 • وجود هوا درون رادیاتور
 • وجود اختلال و اشکال در رادیاتور، گرفتگی در رادیاتور
 • خراب بودن پمپ آب خودرو
 • آسیب دیدن واشر و سرسیلندر خودرو
 • وجود اختلال و مشکل در موتور خودرو
 • بروز مشکل در ترموستات خودرو
 • نامناسب بودن روغن موتور
 • مسدود بودن اگزوز

در صورت بروز هرکدام از این مشکل‌ها در ماشین صفر خود، حتما هرچه سریع‌تر به نمایندگی مجاز برند ماشین خود مراجعه و مشکل به وجود آمده را با آن‌ها در میان بگذارید.

علت جوش آوردن ماشین

دلایل خرابی فن خودرو

فن خودرو یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعات خودرو است که تاثیر مستقیمی روی بالارفتن دمای موتور دارد. درواقع میتوان گفت، یکی از مهم‌ترین علت جوش آوردن ماشین، اختلال در عملکرد فن خودرو است. فن خودور وظیفه خنک کردن موتور خودور را برعهده دارد. دلایل متخلفی وجود دارد که باعث ایحاد خرابی در این قطعه می‌گردد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • ساییدگی و خرابی در بلبرینگ‌ها
 • پاره شدن تسمه
 • ضعیف شدن فن خودور
 • کار نکردن فن خودرو ( علت کار نکردن فن خودرو چیست؟)
 • روشن شدن چراغ چک
 • شنیدن صداهای اضافی و عجیب غریب و تکان‌های شدید
 • بالابودن دمای موتور با وجود عملکرد فن
 • خرابی یا وجود آسیب در قسمت رله فن خودور

علائم خرابی رله فن خودرو

یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی فن خودرو و در نهایت علت جوش آوردن ماشین، خرابی رله فن خودرو است. این قطعه الکترونیکی، درواقع نوعی سنسور است که در چرخش صحیح فن در دما و سرعت مناسب کمک می‌کند. درواقع این قطعه است که به فن اعلام می‌کند که دمای موتور بالا رفته است و نیاز به خنک شدن دارد. خرابی رله فن خودرو میتواند از مهم‌ترین دلایل خرابی و از کار افتادن فن خودرو باشد. وجود خرابی در این قطعه با نشانه‌ها و علائمی همراه است که عبارتند از :

 • داغ یا گرم شدن بیش از اندازه موتور
 • اختلال در عملکرد فن‌های خنک کننده خودرو
 • کارن کردن فن‌های خنک کننده زمانی که موتور خاموش است
 • روشن شدن چراغ هشدار
 • روشن شدن چراغ موتور
 • اختلال در عملکرد و تضعیف تهویه هوا

علائم خرابی رله دوبل فن خودرو

رله دوبل خودرو، یکی از دیگر از مهم‎ترین قطات الکتریکی خودرو است که در صورت نداشتن عملکرد صحیح، میتواند باعث بروز مشکل جدی در خودروها و البته جوش آوردن ماشین شود. رله دوبل همانگونه از نامش پیدا است از دو قسمت به نام رله اصلی و رله دوم یا پمپ بنزین تشکیل شده است. این قطعه وظیفه برق رسانی به قسمت‌های سوخت رسانی را برعهده دارد. خرابی این قطعه میتواند باعث روشن نشدن ماشین و استارت نخوردن آن شود. برخی از علائم خرابی رله دوبل فن خودرو عبارتنداز:

روشن نشدن خودرو

روشن نشدن چراغ چک پس از باز کردن سوئیچ

شنیده نشدن صدای آغاز به کار بنزین

شنیده نشدن صدای تیک مانند زمان باز کردن سوئیچ

2 پاسخ
 1. سلام
  امپر اب خودرو بالا میرود و موتور جوش میاورد اما بخار از زیر درب موتور بیرون نمیاید و فن کار نمیکند ابدهم کم نمیکند

  1. سلام جواد عزیز
   مشکلی که شما در مورد امپر آب خودروتان وجود دارد، می‌تواند به علت چندین عامل باشد. در زیر توضیحاتی راجع به احتمالات مختلفی که می‌تواند باعث این مشکل شود، آورده شده است:

   خرابی فن خنک‌کننده: فن خنک‌کننده در خودرو شما ممکن است خراب شده یا قطع ارتباط داده شده باشد، به همین دلیل از کار نیفتد. اگر فن خنک‌کننده کار نمی‌کند، حرارت موتور به صورت مستقیم به زیر درب موتور منتقل می‌شود ولی بخاری از زیر درب موتور خارج نمی‌شود. برای اطمینان، چک کنید که فن خنک‌کننده درست عمل کرده و متصل است.

   خرابی سیستم خنک‌کننده: ممکن است سیستم خنک‌کننده خودرو، شامل رادیاتور، هوز و پمپ آب، مشکلی داشته باشد. اگر سیستم خنک‌کننده خراب شده یا عملکرد نادرستی داشته باشد، موتور شما به طور ناکارآمد خنک می‌شود و بخار زیر درب موتور تشکیل نمی‌شود. در این صورت، بهتر است سیستم خنک‌کننده را چک کنید و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.

   نشتی در سیستم خنک‌کننده: یک نشتی در سیستم خنک‌کننده می‌تواند باعث کاهش سطح آب در خودرو شما شود. اگر سطح آب کم نمی‌شود، احتمالاً نشتی در سیستم وجود ندارد و مشکل شما ممکن است به دلایل دیگری باشد.

   خرابی ترموستات: ترموستات مسئول کنترل جریان آب در سیستم خنک‌کننده است. اگر ترموستات خراب شده یا عملکرد مشکل داشته باشد، می‌تواند باعث افزایش امپر آب و جوش موتور شود. در این صورت، بخار زیر درب موتور بیرون نمی‌آید، زیرا فشار زیاد در سیستم خنک‌کننده مانع از تشکیل بخار می‌شود. بررسی و تعویض ترموستات ممکن است مشکل را حل کند.
   خرابی سیستم تهویه: ممکن است خرابی در سیستم تهویه باعث افزایش دمای موتور شده و بخار را از زیر درب موتور خارج نکند. بررسی و تعمیر سیستم تهویه می‌تواند مشکل را رفع کند.

   دیگر عوامل: علاوه بر موارد فوق، مشکلات دیگری مانند خرابی سنسورها، مشکل در سیستم الکتریکی، یا مسائل مربوط به سیستم موتور وقود نیز می‌توانند باعث افزایش امپر آب و مشکلات دیگر شوند. در این صورت، توصیه می‌شود خودرو خود را به یک کارشناس خودروسازی متخصص ببرید تا دقیقاً مشکل را تشخیص داده و رفع کند.

   با توجه به جزئیات مشکلی که توضیح داده‌اید، توصیه می‌شود به یک کارشناس خودروسازی مراجعه کنید. آنها می‌توانند با تست و بررسی دقیق، علت افزایش امپر آب و مشکلات موتور را تشخیص داده و به شما راهنمایی کنند که چگونه مشکل را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *