تهران، شیخ بهایی، سئول، جنب پل سئول
۰۲۱۲۲۶۱۸۷۶۰ – ۰۹۱۲۵۷۹۵۵۹۷
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20

یاتاقان ماشین از قطعات حیاتی در سیستم جلوبندی خودرو هستند که نقش مهمی در انتقال نیروهای جلوبندی به چرخ‌ها دارند. خراب شدن یا فرسودگی یاتاقان ماشین می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. برخی از علل اصلی خرابی یاتاقان عبارتند از:

علت یاتاقان زدن ماشین

یاتاقان ماشین

 1. فرسودگی طبیعی: همانند هر قطعه دیگری، یاتاقان‌ ماشین نیاز به تعویض و نگهداری می‌کنند. پس از گذشت زمان و کیلومترهای طی شده، یاتاقان‌ها فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند.
 2. عدم نگهداری منظم: نداشتن نگهداری منظم و تعویض به موقع روغن‌ها و گریس‌های لازم برای یاتاقان‌ها می‌تواند باعث زودتر خراب شدن آن‌ها شود.
 3. استفاده در شرایط سخت: استفاده از ماشین در شرایط سخت مانند رانندگی در مسیرهای ناهموار، راه‌های خاکی یا بی‌پایان می‌تواند یاتاقان‌ها را زودتر خراب کند.
 4. ترکیب بندی نادرست: استفاده از ترکیب بندی نادرست از قطعات یا یاتاقان‌های با کیفیت پایین ممکن است به خرابی زودتر این قطعات منجر شود.
 5. ترکیدگی یا آسیب زدن به یاتاقان: ضربه‌های قوی به یاتاقان‌ها یا ترکیدگی آن‌ها می‌تواند باعث خرابی شود.
 6. نفوذ آب یا ذرات خارجی: نفوذ آب به داخل یاتاقان‌ها یا ورود ذرات خارجی می‌تواند باعث آسیب دیدگی و خرابی آن‌ها شود.
 7. عدم تعویض روغن به موقع: در برخی موارد، رانندگان عدم تعویض روغن به موقع را نادیده می‌گیرند و این می‌تواند باعث زده شدن یاتاقان ماشین آن‌ها شود که علت اصلی این مشکل همین مورد است.

به منظور افزایش عمر یاتاقان‌ها و جلوگیری از خرابی زودرس آن‌ها، نگهداری منظم، تعویض روغن به موقع و استفاده از روغن با کیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

بیشتر بدانید: علائم کثیف بودن صافی بنزین

از کجا بفهمیم ماشین یاتاقان زده؟

شناسایی خرابی یاتاقان‌های ماشین می‌تواند با توجه به علائم و نشانه‌هایی که در حین رانندگی و یا بررسی ماشین مشاهده می‌شوند، صورت پذیرد. در زیر تعدادی از علائمی که ممکن است بر خرابی یاتاقان‌ها اشاره داشته باشند، آورده شده است:

صدای بلند و غیرعادی: اگر هنگام رانندگی صدای بلند و غیرعادیی مشاهده می‌کنید که از زیر خودرو می‌آید، این به خرابی یک یاتاقان اشاره دارد. این صدا معمولاً به عنوان “صدای جریانی” یا “صدای چرخشی” توصیف می‌شود.

لرزش و لغزش: اگر احساس می‌کنید که ماشین شما هنگام رانندگی لرزش می‌کند یا آسانی در کنترل آن ندارید و احساس لغزش می‌کنید، این  به خرابی یک یاتاقان اشاره دارد.

گرمای زیاد در یک یا چند چرخ: اگر یک یا چند چرخ ماشین بسیار گرم شده و گاهی حتی داغ تر از معمول می‌شوند، این به علت خرابی یک یاتاقان است.

کاهش کارایی مصرف سوخت: خرابی یاتاقان‌ها می‌تواند به افزایش مصرف سوخت منجر شود، زیرا ماشین باید تلاش بیشتری برای حرکت کردن بکند. اگر به طور غیرعادی سوخت مصرف می‌کنید، خرابی یاتاقان‌ها دلیل میباشد.

روشن شدن چراغ چک: در بعضی موارد، خرابی یاتاقان‌ها می‌تواند نور چک موتور روشن شود و کدهای خطا مرتبط با سیستم جلوبندی یا یاتاقان نمایش دهد.

به هر حال، در صورتی که تردید دارید که ماشین یاتاقان زده یا خیر، بهترین راه حل این است که ماشین را به تعمیرگاه بنز معتبر منتقل کنید تا توسط یک تکنسین ماهر بررسی شود و هر نوع خرابی تشخیص داده شود و به تعمیرات لازم بپردازند.

صدای یاتاقان ماشین چگونه است؟

صدای یاتاقان‌های ماشین معمولاً به عنوان “صدای جریانی” یا “صدای چرخشی” توصیف می‌شود و می‌تواند به شکلی مشخص و تفاوت‌پذیر با صداهای دیگر در ماشین شناخته شود. این صدا به تنوع از اشکال و توصیف‌ها میباشد، اما در کل دارای ویژگی‌های زیر است:

 1. صدای زننده یا بوق زدن: این صدای ممکن است شبیه به زننده یا بوق زدن باشد. در برخی موارد، این صدا تا حدی بلند و ناراحت‌کننده میباشد.
 2. صدای خش خش: در برخی موارد، صدای یاتاقان‌های خراب به صورت خش خش و خراشیدن مشخص میشود. این صدا معمولاً ناشی از اصطکاک غیرعادی بین قطعات یاتاقان است.
 3. صدای جاروب زدن: گاهی اوقات، یاتاقان‌های خراب به صورتی شبیه به جاروب زدن یا پای پرتابی میباشند. این صدا معمولاً به علت اصطکاک ناصحیح داخل یاتاقان ایجاد می‌شود.
 4. صدای شلوغی: در برخی موارد، صدای یاتاقان‌های خراب به صورت شلوغی و بی‌ترتیب می‌آید و هنگام تغییر سرعت ماشین تغییر میکند.
 5. تغییر با سرعت: صدای یاتاقان‌های خراب ممکن است با تغییر سرعت ماشین تغییر کند. این به این معناست که صدای آنها در سرعت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

در هر صورت، اگر به صورت مشخص یا مداوم یکی از این صداها را در ماشین خود شنیدید، باید سریعا اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *