تهران، شیخ بهایی، سئول، جنب پل سئول
۰۲۱۲۲۶۱۸۷۶۰ – ۰۹۱۲۵۷۹۵۵۹۷
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20

 رفع مشکلات سوئیچ خودرو

رفع مشکلات سوئیچ خودرو

مشکلات سوئیچ خودرو از چیزهای مختلفی ناشی می شود و هر یک راه حال مخصوصی برای رفع مشکلات سوئیچ خودرو دارد. سوییچ قطعه ای از اتومبیل می‌باشد که از دو قسمت مکانیکی و الکترونیکی ایجاد شده است. بخش مکانیکی همان استوانه ای می‌باشد که درون آن یک تعداد پین وجود دارد تا در هنگام ورود کلید و همخوانی با شیارهای آن، سبب روشن شدن سوئیچ گردند.

سوئیچ خودرو

در بخش دیگر مدارهای الکتریکی تعبیه شده اند که با چرخش کلید، به یکدیگر متصل می گردند و برق لازم برای احتراق خودرو و دیگر اجزای الکترونیکی آن فراهم میکند.

همانند دیگر اجزای مصرفی خودرو این قسمت نیز ممکن است دچار مشکلات و خرابی گردند. قطعا از آن جایی که روشن کردن اتومبیل نیازمند سلامتی بخش سوییچ است، تعمیر و رفع مشکل آن از جمله اقدامات مهم تلقی میگردد.

در ادامه با ما همراه تا در بهترین تعمیرگاه بنز باشید تا با علائم خرابی و رفع مشکلات سوئیچ خودرو بیشتر آشنا شوید.

علت نچرخیدن سوئیچ خودرو

هر راننده ای ممکن است با این مشکل مواجه گردد که سوئیچ خودرو در استارتر آن نچرخد. در این شرایط مهمترین اقدام حفظ خونسردی و پیدا کردن علت خواهد بود. دلیل این که سوییچ نمی‌چرخد میتواند چندین مورد باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد:

قفل شدن فرمان در زمان نبود سوئیچ خودرو، در حالت پارک یا خلاص نبودن دنده ،روشن بودن خودرو، خرابی مغزی قفل، درست نبودن کلید یا فرسودگی ان، ضعیف یا خالی بودن باتری، از جمله مواردی است که میتواند سبب شوند سوییچ خودروی شما نچرخد. اگر با این مشکل مواجه شدید هیچگاه سعی نکنید با اعمال زور کلید را خارج کرده یا آن را بچرخانید. چرا که ممکن است این اقدام شما سبب بروز مشکل جدید و جدی‌تری شود.

اگر با این شرایط مواجه شدید حتما اقدام زیر را کنترل نمایید.

  • گیربکس خودروهای اتوماتیک دارای ویژگی‌های محافظتی هستند که با قفل استارت، به راننده هشدار می دهند همیشه سوییچ را در حالت خلاص یا پارک قرار دهد. پس حتما چک کنید ماشین در حالت پارک یا خلاص باشد.
  • مطمئن شوید خودرو روشن نبوده است.
  • فرمان را در حالت چپ و راست بچرخانید تا مطمئن شوید قفل نشده باشد.
  • قسمت استارت خودرو را بررسی کنید و در صورت مشاهده آلودگی آن را پاک نمایید. بسیاری از رانندگان نسبت به تمیز نگه داشتن قسمت استارت و سوئیچ خودرو بی اعتنا هستند و همین سبب بروز مشکلاتی از جمله نچرخیدن سوئیچ خواهد شد.
  • مطمئن شوید که جسم خارجی مانند سوییچ شکسته درون قفل نباشد.

در نهایت که هیچ گونه مشکلی را مشاهده نکردید می بایست نسبت به تعویض سوئیچ، قفل و استارت اقدام نمایید.

روغن کاری سوئیچ خودرو

در یک خودرو می توانید شاهد حضور هزاران قطعه متحرک باشید که طول عمر و عملکرد مفید آن در گرو دقت مالک و راننده در نگهداری آنهاست.  هر قسمت از خودرو به جز موتور، گیربکس و دیفرانسیل نیاز دارند که در مدت زمانی مشخص روغن کاری شوند. برای روغن کاری میتوانید از پمپ های مخصوص کمک بگیرید.

برای ریگلاژ سوئیچ خودرو و روغن کاری سوئیچ هرگز روغن بی کیفیت و غیر استاندارد نخرید. در واقع این قسمت خودرو را بیش از سایر موارد ارزش داده و برای خرید روغن باکیفیت، اقتصادی عمل نکنید.

گاهی به دلیل ورود گرد و غبار به داخل استارتر، ممکن است در هنگام استفاده از سوییچ به مشکل برخورد نمایید. در این شرایط هنگام ورود کلید میتواند به آسانی صورت بگیرد اما برای خروج کلید با سختی همراه باشد. در این شرایط میتوانید با اسپری روغن یا یک روان کننده، ضایعات مزاحم را جا به جا کنید تا کلید خارج شود. پس از آن می توانید قسمت سوییچ را به طور کامل تمیز نمایید.

علائم خرابی سوئیچ ماشین

سوییچ خودرو میتواند با توجه به عواملی مانند خرابی سوئیچ نو، فرسودگی یا کثیف شدن شیارهای داخلی سوئیچ، گیر کردن جسم خارجی مانند کلید شکسته و ایراد در کامپیوتر خودرو اتفاق بیفتد.

خرابی سوئیچ می تواند خود را با بروز علائمی نشان دهد که در ادامه به چند مورد رایج آن اشاره خواهیم کرد:

۱– با اعمال استارت نمی توانید خودرو را روشن کنید.

۲- ماشین در حال حرکت است اما به یکباره به همراه همه ی چراغ های صفحه کیلومتر و داشبورد خاموش میشود

۳- میان قطعات الکترونیکی، چراغ ها و قطعات برقی داشبورد اتصالی مشاهده میشود.

۴- کلید در سوییچ نمی‌چرخد.

۵- صدای موتور استارتر و کلیک مانند استارت از خودرو شنیده نمی‌شود.

۶- فرمان خودرو در یک سمت گیر میکند و دیگر نمی‌چرخد.

 علائم خرابی زغال استارت و سوئیچ خودرو

همان گونه که میدانید استارت یکی از مهمترین بخشهای هر خودرویی می‌باشد. برای عملکرد مناسب در این قسمت در قسمت داخلی بدنه استارت، زغال استارت قرار داده شده است. در مواقعی که خودرو استارت نمی‌خورد ممکن است اشکال در همین زغال استارت باشد.

از جمله علائم خرابی زغال استارت خودرو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- تمام شدن  زغال استارت

۲- زغال های استارت آلوده و کثیف شدند

۳- زغال استارت با بخش‌های دیگر درگیر یا چسبنده شده اند.

۴- زغال استارت شکسته شده

۵‌- اتصالی زغال های استارت میتواند باعث آسیب دیدن آنها گردد.

۶- جدا شدن اتصال سیم‌ها به زغال استارت

۷- با کارکرد بالای زغال‌ها، و عدم تعویض آنها در طولانی مدت میتواند دچار خرابی گردند.

۸- شکستگی یا خرابی درپوش

۹- نچرخیدن و عدم عملکرد استارت بعد از اتصال مستقیم به باطری

۱۰- کثیف شدن زغال استارت و اتصالات آن به بدنه و پیچ‌ها

۱۱- قطع اتصال زغالهای استارت با بالشتک های آن

۱۲. خرابی بدنه اتصال بین بالشتک زغال استارت و بدنه استارت

انجام تعمیرات استارت خودرو برای رفع علائم خرابی زغال استارت کار تعمیرکاران متخصص در زمینه برق خودرو خواهد بود و بدون داشتن سر رشته از تعمیر این نوع وسایل نمی توان اقدام به رفع عیب آن ها نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *