تهران، شیخ بهایی، سئول، جنب پل سئول
۰۲۱۲۲۶۱۸۷۶۰ – ۰۹۱۲۵۷۹۵۵۹۷
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20

علت صدای جیر جیر ماشین چیست؟ اخیراً صدای جیر جیر از ماشین‌تان به گوش می‌رسد؟ صدای جیر جیر در زمان حرکت ماشین می‌تواند برای سرنشینان آزاردهنده و تا حدودی دلهره‌آور باشد، زیرا نشان‌دهنده مشکلی در خودرو است. اما این صداهای عجیب و غریب ناشی از چیست؟ همراهمان بمانید؛ در این مطلب، دلایل جیر جیر کردن ماشین و راه‌حل‌های برطرف کردن آن را بررسی می‌کنیم تا با آگاهی بیشتر و توجه به آنها، همواره ایمن و سلامت بمانید.

مشکل در کمک فنرها یا سیستم تعلیق ماشین

هنگام عبور از روی دست‌اندازها، صدای جیرجیر ماشین ممکن است ناشی از ایراد در سیستم تعلیق باشد که برای سواری نرم و راحت سرنشینان طراحی شده است. این سیستم باید ارتعاشات و ضربه‌های ناشی از پستی و بلندی‌های جاده، دست‌اندازها، گودال‌ها و چاله‌ها را جذب کند. ایراد در این بخش می‌تواند منجر به جیرجیر کردن ماشین شود. برای مثال، شل شدن پیچ‌های نگهدارنده کمک‌های فنر ماشین ممکن است این صدا را تولید کند. همچنین، جداکننده‌های لاستیکی بین قسمت‌های بالای فنرها و کمک‌فنرها نیز می‌توانند عامل ایجاد صدای جیرجیر باشند.

بنز سرویس

اگر خودرو شما بنز است می توانید برای تعمیر سیستم تعلیق بنز کلیک کنید.

راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. ابتدا می‌توانید قسمت‌های مختلف سیستم تعلیق را روغن‌کاری کنید و بلبرینگ‌ها را با گریس پر کنید. همچنین، قرار دادن گریس پمپ روی اتصالات توپ و بررسی اتصالات انتهایی میله‌های تاب‌دار نیز می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. اگر با انجام این کارها صدای جیرجیر هنوز حل نشده باشد، احتمالاً فنربندی ماشین فرسوده شده است و باید تعویض شود.

وجود مشکلی در بوش‌ها می تواند علت صدای جیر جیر ماشین باشد

صدای جیرجیر احتمال دارد ناشی از معیوب بودن بوش‌های عایق ارتعاشی باشد که وظیفه کاهش نوسانات خودرو و ایجاد احساس راحتی برای سرنشینان را دارند. وقوع تصادفات جاده‌ای یا عبور از جاده‌های با پستی‌ها و بلندی‌های زیاد می‌تواند به آسیب‌دیدن بوش‌ها و ایجاد صدای جیرجیر در ماشین منجر شود. معمولاً با توجه به انحراف زاویه کاستر چرخ و وقوع صدای تق‌تق یا جیرجیر می‌توان به مشکل در بوش‌ها پی برد.

راه‌حل برای رفع این مشکل این است که خودرو را به تعمیرگاه مناسب ببرید تا بوش‌های معیوب تعویض شوند و صدای جیرجیر از خودرو حذف شود.

بیشتر بدانید: امداد خودرو بنز

آج لاستیک علت صدای جیر جیر ماشین

صدای جیر جیر می تواند ناشی از فرسایش آج لاستیک باشد که الگوی آن با گذشت زمان تغییر کرده است. لاستیک‌های مختلف الگوی آج متفاوتی دارند و این باعث می‌شود که صداهای تولید شده نیز متفاوت باشند. عواملی مانند طی کردن مسافت‌های طولانی می‌توانند سبب فرسایش آج لاستیک شوند و در نتیجه سطح لاستیک کشش مناسب را از دست می‌دهد که باعث ایجاد صدای جیر جیر می‌شود.

بنزسرویس

راه‌حل برای رفع این مشکل این است که لاستیک‌های فرسوده را با لاستیک‌های نو تعویض کنید تا صدای جیر جیر از خودرو حذف شود و عمر لاستیک‌ها افزایش یابد. تعمیرگاه بنز تمامی خدمات تخصصی را ارائه می دهد.

حالا سوال اینجاست خودرو صفر خریدیم و لاستیک آن نو است. آیا لاستیک نو هم صدای جیر جیر می دهد؟ بله، لاستیک‌های نو هم می تواند در زمان اولیه استفاده صدای جیر جیری تولید کنند. این امر معمولا به دلیل عواملی مانند جذب رطوبت، چسبندگی بیش از حد بین لاستیک و سطح جاده، یا هم‌زدن لاستیک‌ها در اثر فشارهای نامتقارن روی بخش‌های مختلف لاستیک می‌باشد.

این صدا در اغلب موارد با گذشت زمان و به دلیل تطابق بیشتر لاستیک با سطح جاده کاهش می‌یابد. اگر این صدای جیر جیری بیش از حد طولانی مدت ادامه داشته و یا بسیار شدید باشد، ممکن است نشانه‌ای از مشکل در لاستیک‌ها یا سیستم تعلیق باشد که نیاز به بررسی دارد.

زنجیر تایم یا تسمه تایم را بررسی کنید

وظیفه اصلی تسمه تایم و زنجیر تایم، هم‌راستا نگه‌داشتن میل‌لنگ و میل بادامک است. در صورتی که تسمه تایم فرسوده شود یا بیش از حد کشیده شود، ممکن است در نواحی اطراف آن صدای جیرجیری احساس شود. این صدا معمولاً به دلیل نصب نامناسب، فرسودگی دنده‌های تسمه، تسمه‌ی شل یا خرابی قرقره پمپ خنک‌کننده به وجود می‌آید.

بیشتر بدانید: تعویض زنجیر تایم بنز

برای حل این مشکل، ابتدا باید تسمه تایم را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. بهتر است این کار را توسط یک تکنسین ماهر یا متخصص خودرو انجام دهید تا همه جزئیات را به دقت بررسی کند و از عملکرد صحیح و ایمنی خودرو اطمینان حاصل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *