تهران، شیخ بهایی، سئول، جنب پل سئول
۰۲۱۲۲۶۱۸۷۶۰ – ۰۹۱۲۵۷۹۵۵۹۷
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20

زمان تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع بنز

دانستن زمان تعویض شمع خودرو بسیار مورد اهمیت است. حتما می پرسید چرا؟ اگر دلایل آن را نمی دانید در ادامه با ما همراه باشیدتا زمان تعویض شمع خودرو را بدانید و با عواقب عدم تعویض آن آشنا شوید. افزایش مصرف سوخت، شتاب آهسته و استارت مشکل دار موتور شایع ترین عواقب شمع های معیوب است. نظارت بر عملکرد صحیح شمع ها و تعویض به موقع کلید کارکرد قدرتمند، اقتصادی و پایدار موتور است.

شمع و وایر بنز

این مقاله به موضوع شمع خودرو و زمان تعویض آن اختصاص دارد، در ادامه همراهمان باشید.

زمان تعویض شمع و وایر

اگر هنگام روشن کردن موتور، استارت می‌زند اما احتراق رخ نمی‌دهد، ممکن است نشان دهنده خرابی شمع‌ها باشد. دومین علامت خرابی این است که موتور هنگام رانندگی تکان بخورد و حداکثر چرخش ایجاد نشود. سوم، به مصرف سوخت و رنگ گازهای خروجی اگزوز توجه کنید. مصرف بیش از حد سوخت و دود سیاه نیز می تواند نتیجه شمع های معیوب باشد. زمانی که به موقع نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید خودرو شما دچار صدمات جدی نمی شود.

بیشتر بدانید: علت کم شدن آب رادیاتور ماشین

تعویض شمع مرسدس بنز

برای تعویض شمع‌ها در بنز، مراحل زیر را دنبال کنید یا با تعمیرگاه بنز تماس بگیرید که این روش بهتر و مطمئن تری برای شماست.

 1. آماده‌سازی:
  • اطمینان حاصل کنید که خودرو خاموش و کلید ترمز قرار داده شده باشد.
  • مطمئن شوید که موتور خودرو سرد باشد. اگر موتور گرم است، صبر کنید تا خنک شود.
 2. شناسایی شمع‌های تعویضی:
  • مدل و شماره شمع‌های تعویضی مورد نیاز خود را از دفترچه راهنما خودرو مطمئن شوید.
 3. دسترسی به شمع‌ها:
  • در اکثر موتورهای مرسدس بنز، شمع‌ها در بالای موتور قرار دارند و معمولاً به وسیله کابراتورهای هوا و بخار سوخت دسترسی دارند.
 4. تعویض شمع:
  • با استفاده از یک آچار شمع (spark plug socket)، شمع قدیمی را با دقت درخشان کنید.
  • شمع جدید را با دقت به دسته آچار شمع بگیرید و آن را به دقت در شکلات شمع در محفظه موتور نصب کنید.
  • شمع را به دسته آچار شمع بگیرید و به آرامی و بدون زور به محفظه موتور بگذارید. سپس آن را به دقت تایت کنید، اما از تنظیم بیش از حد به دور از توصیه‌های تولید کننده خودرو پرهیز کنید.
 5. تنظیم فشار شمع:
  • بسته به مدل خودرو، ممکن است نیاز به تنظیم فشار شمع باشد. از دفترچه راهنمای مالک خودرو برای اطلاعات بیشتر در مورد تنظیمات شمع‌ها استفاده کنید.
 6. تکرار عملیات:
  • این مراحل را برای تعویض همه شمع‌ها تکرار کنید.
 7. آزمایش عملکرد: بعد از تعویض شمع‌ها، موتور را روشن کنید و عملکرد خودرو را بررسی کنید. اگر همه چیز به خوبی کار می‌کند، آماده به سفر هستید.

توجه: اگر نسخه و مدل مختلفی از مرسدس بنز دارید، ممکن است جزئیات تعویض شمع‌ها تغییر کند. همچنین، توصیه می‌شود که در صورت عدم اطمینان یا عدم آگاهی کافی، از یک تکنسین ماهر معتبر یا نمایندگی مرسدس بنز برای تعویض شمع‌ها استفاده کنید.

بیشتر بدانید: زمان تعویض شمع بنز

آیا می توان وضعیت شمع ها را با علائم بصری تعیین کرد؟

بله، اگر فرصت دارید خودتان شمع ها را از روی موتور باز کنید. اگر این امکان وجود ندارد، با تعمیرگاه تماس بگیرید. با کمک متخصصان، اندازه شکاف بین الکترودها و وجود دوده را بررسی کنید. وجود دوده خشک سیاه روی الکترودها و همچنین افزایش فاصله بین الکترودها نشان دهنده نیاز به تعویض قطعه است.

بیشتر بدانید: تعمیر موتور بنز 

چگونه می توان تشخیص داد که فاصله بین الکترودها شمع خودرو بزرگتر از حد معمول است؟

هر شمع دارای یک علامت به اصطلاح است که حاوی اطلاعات مربوط به اندازه شکاف است.

علامت گذاری ممکن است به این صورت باشد: BPR7ES11. اندازه شکاف مجاز با یک عدد در انتهای علامت گذاری نشان داده می شود. اگر عددی وجود نداشته باشد، هنجار برای قطعه مقدار استاندارد ۰٫۸ میلی متر است. اگر شکاف کمتر از حد معمول باشد، می تواند منجر به کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت شود.تعویض شمع خودرو

بیشتر بخوانید: دیاگ بنز

نکات تعویض شمع خودرو

علاوه بر توصیه های سازنده خودرو، هنگام تعویض شمع ها، باید تعداد افت شمع ها را نیز در نظر بگیرید که نشان دهنده حداکثر بار دمایی مجاز است. در علامت گذاری BPR7ES11، عدد ۷ شاخص قطرات را نشان می دهد. بسته به تعداد قطرات (از ۲ تا ۱۰)، شمع های سرد و گرم متمایز می شوند. اگر شمع های سرد با تعداد قطره زیاد نصب کنید، ممکن است موتور با وقفه کار کند. اما، اگر در خودروی خود بنزین دارید، شمع ها باید فاصله کمتری بین الکترودها و تعداد افت بیشتر داشته باشند.

فواید تعویض شمع خودرو

هدف شمع ایجاد جرقه (تخلیه الکتریکی) است که مخلوط سوخت و هوا را در محفظه احتراق سیلندر موتور مشتعل می کند. یعنی باید در هر سیکل کامل موتور به موقع و با توان مناسب کار کند. عملکرد معمولی (معمول) موتور به کیفیت جرقه بستگی دارد. یعنی  هر چه سوخت در محفظه احتراق بهتر مشتعل شود، قدرت موتور بالاتر خواهد بود. عملکرد با کیفیت پایین  منجر به مشکلاتی می شود: افزایش مصرف سوخت، احتراق ناقص (افزایش انتشار CO کاهش قدرت، سایش سریع و موارد دیگر.)

بیشتر بخوانید: تعمیر ترمز بنز

بنابراین نظارت بر وضعیت و تعویض به موقع شمع ها یکی از مولفه های مهم نگهداری منظم است.

کار اصلی شمع بسیار ساده است: ولتاژ ۲۵-۳۰ هزار ولت به الکترود مرکزی (کاتد) اعمال می شود که در نتیجه تخلیه الکتریکی بین آن و الکترود منفی (آند) رخ می دهد.

یک قوس ولتاژ بالا که سوخت را در سیلندر موتور مشتعل می کند. تمام تغییرات و نوآوری هایی که امروزه در بازار وجود دارد برای بهبود ویژگی های خاص طراحی شده اند، اما ماهیت کار شمع ها تغییر نمی کند.

زمان تعویض شمع خودرو

عدم تعویض شمع خودرو چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

بهتر است که هر از چند گاهی ماشین خود را نزد مکانیک ببرید تا اگر مشکل خاصی در اجزای ماشین وجود داشت به شما اطلاع دهد. در ادامه به چند مورد از نشانه هایی اشاره خواهیم کرد که به شما هشدار می دهند شمع خودرو خراب شده است.

اتومبیل به سختی گاز می خورد

یکی از مشکلاتی که شمع فرسوده ایجاد می کند، پایین آمدن شتاب ماشین است. چون جرقه لازم برای احتراق ایجاد نمی شود. در نتیجه هنگام گاز دادن ماشین فشار بیش از اندازه را تحمل می کند. در این زمان باید نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

صدای موتور خیلی زیاد می شود

یکی دیگر از مشکلاتی که عدم تعویض شمع ایجاد می کند، بالا رفتن صدای موتور است و این هیچ ارتباطی با تعداد سیلندر ها ندارد.(چهار، شش یا هشت سیلندر )در  صورتی که فقط یکی از شمع ها دچار آسیب شود، شما به واسطه صدای موتور متوجه این مشکل خواهید شد. در این زمان باید نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

چراغ چک موتور روشن می‌شود

چراغ چک معمولا مشکلات ایجاد شده در ماشین را با روشن شدن نشان می دهد. یکی از این مشکلات هم روشن شدن چراغ چک ماشین خواهد بود.

اگر متوجه روشن شدن چراغ چک موتور شدید، بقیه نشانه ها را هم چک کنید تا مطمئن شوید این مشکل به خرابی شمع خودرو ارتباط دارد. در این زمان باید نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض روغن‌ بنز

مصرف سوخت بالا می‌رود

یکی دیگر از نشانه هایی که به شما هشدار می دهد شمع خودرو خراب شده است، کار کردن بیش از حد موتور است. عدم فعالیت درست شمع و سوزانده نشدن سوخت علت کار کردن زیاد موتور است.

اگر متوجه شدید که خودروی شما بیش از حد معمول بنزین مصرف می کند، به خراب شدن شمع خودرو شک کنید. در این گونه مواقع می توانید به یک مکانیک کاربلد مراجعه کنید و از او بخواهید که با نگاه کردن به اجزای ماشین خرابی بخش های مختلف آن را به شما اطلاع دهد. در این زمان باید نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کنید.

سخن پایانی

دانستن زمان تعویض شمع خودرو حتی برای کسانی که تمایلی به مکانیک ندارند کار چندان سختی نیست. اگر دقت کنید، خودتان مشکلی برای تعویض شمع ها نخواهید داشت. به خاطر دارید آخرین بار  چه زمانی  شمع ها را عوض کردید؟ یا شاید موتور شروع به کار تقریباً بیشتر کرد و سوخت بیشتری مصرف کرد؟ خوب، همه این‌ها می تواند به این معنی باشد که موتور شما به جرقه های تازه و تمیز نیاز دارد.

با کتابچه راهنمای مالک خود مقایسه کنید تا متوجه شوید که چه زمانی سیستم احتراق شما موعد سرویس است و کدام شمع برای وسیله نقلیه شما مورد نیاز است. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و  ممنونیم که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم تخصصی کاتب فقط مشاوره و خدمات خودروهای زیر را انجام میدهد

لطفا بابت سایر خودروها تماس نگیرید